Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Toruniu

dodano 2017-09-01 16:52 w kategorii: Informacje

Tradycyjnie przed pomnikiem ku czci Pomordowanych przez hitlerowców odbyły się dzisiaj oficjalne uroczystości miejskie z okazji 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Tradycyjnie także uczestniczyła w nich delegacja SLD w Toruniu.

Pomnik ku czci Pomordowanych przez hitlerowców usytuowany jest na przeciwko miejsca dawnych baraków, w których hitlerowskie gestapo więziło aresztowanych mieszkańców Torunia. Jest więc miejscem, które idealnie nadaje się do upamiętnienia ofiar nazizmu. Dzisiaj bowiem, w czasie, w którym istnieje przyzwolenie dla skrajnie prawicowych postaw i zachowań, także w stosunku do mieszkańców Torunia, których korzenie wywodzą się z innych państw świata, należy przypomnieć czym kończy się mowa nienawiści i dzielenie ludzi na lepszych oraz gorszych. 

W dniu, który powinien być ogólnonarodowym dniem zadumy nad bezsensem wojny oraz przemocy, taka forma manifestacji jest według nas najwłaściwsza. Mimo dzielących nas różnic w jednym także zgadzamy się z Prezydentem Torunia Michałem Zaleskim - dzisiejszy dzień, jest dniem pamięci o wszystkich walczących za Rzeczpospolitą. Zarówno lotników 4 pułku, marynarzy Orła, Dzika czy Błyskawicy, ale i także żołnierzy Maczka czy Berlinga bohatersko walczących z hitlerowskim najeźdźcą.

Pierwszy września jest także dniem, w którym głośno powinniśmy sprzeciwiać się segregacji i dyskryminacji. Mówić głośne Nie warunkom "no-pasaran" i nawoływać do pojednania i kompromisu, a także, co dla lewicy najważniejsze - do troski nad losem słabszych i poszkodowanych. Dziś wszyscy jesteśmy Polakami i mówimy: Nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu!Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.